Mon, 09 Aug 1999
From: AFP

SEA Games results

Athletics

Men

3000m steeplechase: 1. Jirasak Suthichat (Tha) 9min 3.96sec 2. Eduardo Buenavista (Phi) 9:10.08, 3. Ganesan Subramaniam (Mas) 9:18.50

100 meters: 1. Reanchai Seeharwong (Tha) 10.26sec 2. Vissanu Sophanich (Tha) 10.39 3. Watson Nyambek (Mas) 10.45

Discus: 1. James Wong Tuck Yim (Sin) 59.5m 2. Sawusdee Wunsawang (Tha) 50.4, 3. Dao Dan Tieng (Vie) 47.75

Women

100 meters: 1. Irene Joseph (Ina) 11.56sec 2. Trecia Robert (Tha) 11.61 3. Supavadee Khawpeag (Tha) 11.75

5,000m: 1. Sutono Supriati (Ina) 17min 12.98sec 2. Kumpitak Viraiwan (Tha) 17:55.47 (no third placing)

Long jump: 1. Elma Posadas (Phi) 6.34m 2. Bich Van Nguyen (Vie) 6.27 3. Lerma Elmira Bulauitan (Phi) 6.27

Shot Put: 1. Krasaeyan Juthaporn (Tha) 17.85m 2. Taweedech Kruawan (Tha) 14.18 3. Ai Seng Tea (Bru) 12.25

Swimming

Men

200m backstroke: 1. Alex Lim Keng Liat (Mas) 2mins 2.09secs 2. Gary Tan (Sin) 2:05.79 3. Felix Sutanto (Ina) 2:08.07

400m individual medley: 1. Ratapong Sirisanont (Tha) 4mins 25.16secs 2. Albert Sutanto (Ina) 4:25.19 3. Torwai Sethsothorn (Tha) 4:31.21

Women

100m freestyle: 1. Joscelin Yeo (Sin) 56.05secs (SEA Games record) 2. Pilin Tachakittiranan (Tha) 58.01 3. Christel Bouvron Mei (Sin) 58.85

200m backstroke: 1. Chonlathorn Vorathamrong (Tha) 2mins 20.05secs 2. Liza Danila (Phi) 2:21.57 3. Elsa Nasution (Ina) 2:23.40

200m individual medley: 1. Joscelin Yeo (Sin) 2min 17.17secs (SEA Games record) 2. Wai Yen Sia (Mas) 2:20.64 3. Ravee Intporn-Udom (Thai) 2:23.99

4X200m relay free style: 1. Thailand 8min 25.51sec 2. Singapore 8:32.06 3. Indonesia 8:47.41

Diving

Women

3m springboard: 1. Farah Begum Abdullah (Mas) 2. Mun Yee Leong (Mas) 3. Eka Purnama Indah (Ina)

Karate

Men

Kata individual: 1. Abdullah Kadir (Ina) 2. Ku Jing Keat (Mas) 3. Richard A. Lim (Phi)

Kata team: 1. Indonesia 2. Malaysia 3. Philippines

Kumite team: 1. Indonesia 2. Malaysia 3. Brunei, Philippines

Women

Kata individual: 1. Olga Omita (Ina) 2. Lim Lee Lee (Mas) 3. Armi Barbara Yap (Phi)

Kata team: 1. Indonesia 2. Malaysia 3. Philippines

Kumite team: 1. Malaysia 2. Vietnam 3. Brunei, Indonesia

Cycling

Men

41km individual time trial: 1. Shahrul Neeza Razali (Mas) 55min 37.52sec 2. Tonton Susanto (Ina) 56:25.55 3. Victor Espiritu (Phi) 56:32.88

Taekwondo

Men

Middleweight: 1. Lubiano Alessandro (Phi) 2. Sattakom Prawes (Tha) 3. Kwa Boon Aik (Bru), Tan Yong Yew (Mas)

Welterweight: 1. Phikhaikham Vilasone (Lao) 2. Doan Trong Sinh (Vie) 3. Simpao Dindo (Phi), Dissoi Panya (Tha)

Women

Middleweight: 1. Lieu Chau Khuc (Vie) 2. Estela Bonifacio (Phi) 3. Siti Fadzilah Ismail (Bru), Ertina Noviyanti (Ina)

Welterweight: 1. Heru Shinta (Ina) 2. Meyer Sivaporn (Tha) 3. Solis Sally (Phi), Do Thi Thu Thao (Vie)

Billards

Men

Pool 9 ball team: 1. Philippines 2. Thailand 3. Indonesia

Soccer

Group A: Philippines 0 Vietnam 2; Myanmar 0 Thailand 7





News Search/Filter
Transaction Rates
13 Nov 18
Buy
Sell
BTC1
93,927,754
93,927,754
Taxation Exchange Rates
31 Aug 16 - 06 Sep 16
USD 1
13,232.00
AUD 1
10,043.30
CAD 1
10,213.70
DKK 1
1,999.40
HKD 1
1,706.22
MYR 1
3,283.28
NZD 1
9,623.63
NOK 1
1,605.23
GBP 1
17,433.70
SGD 1
9,757.68
SEK 1
1,569.45
CHF 1
13,631.10
JPY 100
13,101.00
MMK 1
11.01
INR 1
197.29
KWD 1
43,920.70
PKR 1
126.23
PHP 1
285.00
SAR 1
3,528.53
LKR 1
91.12
THB 1
382.08
BND 1
9,756.53
EUR 1
14,885.50
CNY 1
1,987.61

Okusi Associates: Indonesian Business & Management Services